W jakim celu wykonywany jest audyt efektywności energetycznej?

Każdy przedsiębiorca poszukuje rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie zaoszczędzenie mniejszych bądź większych pieniędzy. Należy pamiętać o tym, że rachunki za prąd mają spore znaczenie dla firmowego budżetu, dlatego też warto zdecydować się na audyt energetyczny i audyt efektywności energetycznej. Dzięki niemu możliwe jest dokonanie analizy zużycia energii elektrycznej i stanu obiektu/urządzeń technicznych/instalacji. Jest to skuteczny sposób na poprawienie ich efektywności energetycznej i uzyskanie dokładnych informacji na temat ich opłacalności ekonomicznej. To wszystko przedkłada się na możliwość uzyskania jak największych oszczędności dla przedsiębiorstwa. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

W jakim celu wykonywany jest audyt efektywności energetycznej?

Na audyt efektywności energetycznej składa się wiele różnych czynności. Chodzi tutaj o zidentyfikowanie źródeł generujących straty energii, egzergii i czynnika obiegu. Dzięki temu audytowi możliwe jest uzyskanie informacji odnośnie najlepszych rozwiązań technicznych, propozycji przedsięwzięć mających na celu zminimalizowanie strat oraz przeprowadzenie analizy określającej podstawowe wskaźniki ekonomiczne dla zaproponowanych przedsięwzięć. W skrócie można powiedzieć, że audyt efektywności energetycznej jest rodzajem wsparcia, które służy poprawie efektywności energetycznej. Przeprowadzenie tego audytu jest konieczne w przypadku przedsiębiorców chcących podjąć działania mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej i chcących uzyskać wparcie finansowe na jego wykonanie.

Po co przeprowadza się audyt energetyczny?

Audyt energetyczny nie jest tym samym co audyt efektywności energetycznej. Jest on bowiem obowiązkowy i związany bezpośrednio ze zużyciem energii elektrycznej. Nie ma jednak żadnych powiązań z białymi certyfikatami. Dzięki niemu możliwe jest zidentyfikowanie rzeczywistych zasobów w zakresie prowadzonych działań proefektywnościowych oraz ustalenie priorytetów w działaniach zmierzających do poprawy efektywności procesu. Przedsiębiorcy chcący uzyskać świadectwo efektywności energetycznej zobowiązani są do wykonania audytu energetycznego. Audyt energetyczny przeprowadza się w celu obniżenia kosztów funkcjonowania firmy. Za jego pomocą można określić efektywność energetyczną i ekologiczną realizowanych przedsięwzięć, których celem jest właśnie poprawa efektywności energetycznej.