Energetyka słoneczna to obecnie jedna z najbardziej obiecujących gałęzi odnawialnych źródeł energii. Energia słoneczna pożytkowana jest za pomocą kolektorów, natomiast bezpośrednia przemiana w energię elektryczną następuje przy użyciu paneli fotowoltaicznych. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór takich paneli.
Rosnąca popularność ogniw fotowoltaicznych
Ogniwa fotowoltaiczne zasilają powszechnie mniejsze urządzenia. Obniżka cen ogniw sprawia, że coraz popularniejsze staje się inwestowanie w systemy fotowoltaiczne, które znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych albo budynkach użyteczności publicznej. Takie rozwiązanie pozwala znacznie zredukować koszty związane ze zużyciem energii, jak również sprzyja ochronie środowiska.
Sprawność ogniw
Producenci informują, jaki procent energii promieniowania słonecznego przetwarzany jest na energię za pomocą ogniwa. Im większa sprawność, tym mniejsza powierzchnia niezbędna jest do uzyskania pożądanej mocy za pomocą modułu. Moc ogniwa wyraża się w watach mocy szczytowej – Watt Peak, którą oznacza się indeksem p za jednostką wat – stąd można spotkać się z takimi oznaczeniami jak Wp czy kWp. Wartość p oznacza moc, jaką ogniwo uzyskuje w warunkach testowych. Pozwala to na skuteczne porównywanie ogniw od różnych producentów i wybranie najlepszego. Warto jednak pamiętać, że w rzeczywistych warunkach ogniwo rzadko, a może nawet nigdy nie będzie osiągać podanej mocy szczytowej.
Rodzaj ogniw a ich efektywność
Efektywność energetyczna ogniw fotowoltaicznych zależna jest w dużej mierze od struktury i technologii produkcji. Wśród propozycji dostępnych na rynku wyróżnić można ogniwa z krzemu monokrystalicznego, polikrystalicznego lub amorficznego. Największą sprawność uzyskują ogniwa monokrystaliczne, które są bardzo charakterystyczne i łatwe do rozpoznania dzięki czarnemu kolorowi. Zastosowanie znajdują przede wszystkim tam, gdzie powierzchnia do montażu jest ograniczona.
https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/efektywnosc-energetyczna