Czym jest energia słoneczna?

Energia słoneczna w dzisiejszych czasach cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale w dalszym ciągu wiele osób nie ma zielonego pojęcia, czym ona tak naprawdę jest i jak można wykorzystać jej potencjał.

Czym jest energia słoneczna?

Energia słoneczna w dzisiejszych czasach uważana jest za najbogatsze i jednocześnie najbardziej obiecujące źródło energii odnawialnej, która dostępna jest na Ziemi. Wykorzystanie energii słonecznej przynosi nie tylko bardzo wiele korzyści ekonomicznych, ale również ekologicznych. Warto wspomnieć jednak o tym, że dostępność energii słonecznej w dużej mierze uzależniona jest od warunków pogodowych, cyklu dobowego oraz od cyklu rocznego słońca. Dzięki nowoczesnej technologii energia słoneczna, która dociera do nas w postaci promieni słonecznych, może być przetwarzana w energię elektryczną i cieplną.

Jakie są korzyści?

Wykorzystując energię słoneczną możemy zaoszczędzić nawet do 70% kosztów ogrzewania ciepłej wody. Dzięki energii słonecznej można również uniezależnić swoje gospodarstwo domowe od zewnętrznych dostawców energii. Jest to w chwili obecnej najskuteczniejszy sposób, aby zabezpieczyć się przed coraz wyższymi cenami za prąd.

Jakie są minusy?

Wykorzystanie energii słonecznej ma nie tylko zalety, ale również kilka istotnych wad. Trudność korzystania z tego „darmowego” źródła energii wynika przede wszystkim ze zmienności dobowej i sezonowej promieniowania słonecznego. W dzisiejszych czasach bardzo dużym problemem jest także magazynowanie pozyskanej energii. Dostępne na rynku zasobniki ciepłej wody pozwalają magazynować energię słoneczną jedynie przez 48 godzin. Długoterminowe sposoby magazynowania energii znajdują się dopiero w fazie eksperymentów, dlatego też trzeba będzie jeszcze nieco poczekać, aby móc w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał energii słonecznej.