Taryfa C12a czy też C12b dla firmy?

Każdy przedsiębiorca staje przed wyborem taryfy energii elektrycznej dla swojej firmy, co wbrew pozorom jest niezwykle istotną kwestią. Odpowiednio dobrana taryfa to gwarancja płacenia niższych rachunków za prąd, dlatego też warto dobrze oszacować rzeczywiste zużycie energii elektrycznej. W przeciwnym razie można niepotrzebnie przepłacać, co w skali roku wiąże się z niemałymi stratami. Zaoszczędzone pieniądze można przecież przeznaczyć na rozwój firmy, co każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze. Najpopularniejszymi taryfami energii elektrycznej dla firm są obecnie taryfa C12a godzinny i C12b. Na którą z nich zatem warto się zdecydować?

Taryfa C12a czy też C12b dla firmy?

Zarówno taryfa C12, jak i C12b są taryfami dwustrefowymi, przeznaczonymi dla firm o mocy umownej poniżej 40 kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku taryfy C12a doba podzielona jest na godziny pozaszczytowe i godziny szczytu, a taryfa C12b dzieli dobę na dzień i noc. To ile będzie kosztować prąd zależne jest zatem od tego, w jakich godzinach jest on zużywany. Godziny te mogą różnić się w zależności od dostawcy prądu odpowiedzialnego za dostarczanie energii elektrycznej w danej miejscowości. Najczęściej wygląda to jednak tak, że godziny pozaszczytowe w przypadku taryfy C12a przypadają między 21.00 a 8.00

taryfa c12a godziny

oraz 11.00 a 17.00. Natomiast godziny szczytu, czyli objęte wyższą stawką cenową za kilowatogodzinę przypadają na godziny 8.00-11.00 i 17.00-21.00.

W przypadku taryfy C12b godziny z niższą stawką za kilowatogodzinę mają miejsce w godzinach 22.00-6.00 i 13.00-15.00. Natomiast droższa strefa przypada na godziny 6.00-13.00 i 15.00-22.00. Na podstawie tych godzin i dobowego zużycia energii elektrycznej przez firmę można zatem wywnioskować, która taryfa będzie bardziej opłacalna.

Zmiana taryfy i dostawcy prądu

Dokonać zmiany taryfy energii może każdy i jest to całkowicie bezpłatne, podobnie zresztą jak zmiana dotychczasowego dostawcy prądu. Obecnie dostępnych jest na rynku wielu mniejszych sprzedawców energii elektrycznej, dlatego też warto przejrzeć ich oferty w celu znalezienia dla siebie tej najkorzystniejszej. Zwykle jest tak, że nowy dostawca jest w stanie zaproponować znacznie atrakcyjniejsze warunki niż ten dotychczasowy.