Jakie jest średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym?

Prąd to wartość bezcenna. Bez niego, nie wyobrażamy sobie dzisiaj normalnego funkcjonowania. Od energii elektrycznej uzależniliśmy się tak bardzo, że czasami zapominamy, że jej pobór kosztuje, a nadmierne zużycie przyczynia się do większego zatrucia środowiska. Duże zużycie, to wysokie rachunki. Sprawdźmy, jakie jest średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym.

Co należy wziąć pod uwagę?

Ocena średniego zużywania prądu musi uwzględniać pewne zmienne aspekty. Żeby była wiarygodna, powinna być dobrze określona pewnymi cechami. To przede wszystkim ilość osób znajdujących się w gospodarstwie domowym. Znaczenie ma też wiek średnie zużycie prądudomowników. Dlaczego? Oczywiście, małe dziecko nie będzie zużywało tyle prądu co nastolatek, czy dorosły. Im starsza osoba, tym więcej sprzętów elektrycznych używa (smartfony i tablety, które trzeba ładować, komputer, sprzęt audio, telewizor itp.), a tym samym generuje większy pobór energii. Wpływ na stopień zużycia ma także sposób prowadzonego trybu życia. W przypadku rodziny aktywnej, która spędza wolny czas na spacerach, wycieczkach, czy przejażdżkach rowerowych, pobór będzie mniejszy niż w przypadku rodziny, która niemal nie rusza się z domu. To oczywiste, przebywając poza mieszkaniem, nie włączamy sprzętów, a tym samym nie generujemy zużycia. Spędzając wolny czas przy komputerze czy telewizorze, pobór rośnie.

Rodzina 2+2

Najbardziej reprezentatywnym przykładem na wskazanie jak wygląda średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym, jest rodzina w modelu 2+2, a zatem rodzice plus dwoje dzieci. Wiek potomstwa ma olbrzymie znaczenie. Im starsze dzieci, tym większe zużycie prądu będzie notowane. Z tego powodu, średnie zużycie podane będzie w przedziałach. Niższe wartości należy przypisać rodzinie z młodymi dziećmi i bardziej aktywnej, wyższy poziom należy utożsamiać z gospodarstwem, w którym funkcjonują mniej aktywne osoby i starsze. Mówiąc o średnim rocznym zużyciu energii elektrycznej, wśród rodzin 2+2 należy wymienić trzy grupy. Pierwsza cechuje się niskim poborem. Należy jej przypisać zużycie, którego wartość nie przekracza 1,700 kWh. Średnie zużycie to przedział 1,700 – 2,500 kWh, a wysokie więcej niż 2,500 kWh.