Przepisanie licznika prądu – jak zaplanować ten proces?

Przepisanie licznika prądu to proces, który musi odbyć się po sprzedaży/wynajmie domu lub mieszkania innej osobie. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy wynajem będzie odbywał się przez krótki czas. Tego typu działanie ne zajmuje długiego czasu. Wszystkie formalności można dopiąć w ciągu kilkunastu dni od momentu złożenia wniosku.

Formalności do załatwienia

Przepisanie licznika prądu musi odbyć się poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Aby mogło to się jednak stać, potrzebny będzie komplet dokumentów. Mowa tutaj o:

  • dowód tożsamości,
  • umowa o wynajem lokalu (niekoniecznie musi być to dom/mieszkanie) lub też akt własności, który został wręczony podczas sprzedaży,
  • protokół zdawczo-odbiorczy, który jest potwierdzeniem stanu rzeczywistego licznika w momencie, kiedy doszło do wynajmu/sprzedaży lokalu, ważne jest to, aby został on podpisany przez obydwie strony,
  • wniosek.

Jeżeli wejście w posiadanie lokalu mieszkalnego, komercyjnego miało miejsce w sytuacji śmierci poprzedniego właściciela, potrzebny będzie również akt zgonu, notarialny akt poświadczenia dziedziczenia lub postanowienie o spadku.

przepisanie licznika prądu

Czas na przepisanie licznika

Czy trzeba iść osobiście załatwić taki wniosek? To zależy. Niektórzy dostawcy prądu umożliwiają załatwienie wszystkich formalności online. Są też takie miejsca, gdzie wystarczy wniosek z odpowiednimi załącznikami, wysłać pocztą. Koniecznie trzeba zachować dowód nadania z możliwością potwierdzenia, że przesyłka dotarła do wyznaczonych osób.

Czasem trzeba będzie jednak udać się osobiście do punktu obsługi klienta. W szczególności, jeżeli ktoś ma wątpliwości, np. odnośnie prawidłowo wypełnionego wniosku. Na miejscu wniosek zostanie sprawdzony. Przy prawidłowo wypełnionych wniosek (także w formie elektronicznej, wysyłanych listem) cały proces przepisania licznika prądu zamknie się w maksymalnie kilkunastu dniach.

Odczytanie stanu licznika

To najważniejszy proces, który pozwoli także wypełnić protokół zdawczo-odbiorczy. W tym działaniu na pewno muszą wziąć udział obydwie strony – stary oraz nowy właściciel/wynajmujący. To dzięki temu będzie można poznać bieżący stan licznika i dopiąć wszystkie wymagane formalności.