Jak zmniejszyć rachunek za prąd?

Aktualnie łatwo można zaobserwować coraz większe zainteresowanie panelami fotowoltaicznymi. Nie da się ukryć, że to skuteczna metoda, aby rachunek za prąd nie był tak wysoki, jak ma to miejsce teraz… Dlaczego fotowoltaika jest tak popularna? Na jakie dofinansowania można liczyć?

Co powoduje, że tak wiele osób inwestuje w panele fotowoltaiczne?

Składa się na to wiele czynników. Przede wszystkim sprawa dotyczy finansów. Wielu Polaków, analizując swój rachunek za prąd, dochodzi do wniosku, że najwyższy czas na zmiany. Niestety, od kilku lat ceny energii elektrycznej rosną. Najgorsze jest to, że nie zapowiada się na żadne zmiany tego trendu. Co więcej, eksperci przypuszczają, że należy przygotować się… na kolejne podwyżki.

Co zrobić, aby rachunek za prąd był niższy? M.in. warto rozważyć zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu koszty za energię elektryczną będą zredukowanie praktycznie do zera. Warto pamiętać, że i tak trzeba płacić opłaty stałe – niemniej jednak można liczyć na bardzo duże oszczędności. Co ważne, inwestycje w panele fotowoltaiczne zwracają się przeważnie już w kilka lat.

Należy podkreślić, że tym sposobem można uniezależnić się od kolejnych podwyżek za energię elektryczną, które są bardzo prawdopodobne. Co więcej, instalacje fotowoltaiczne są solidne, odporne i praktycznie bezobsługowe.

rachunek za prąd

Z czego jeszcze warto skorzystać?

Moc zainstalowanej fotowoltaiki na terenie naszego kraju wynosi już blisko 12 MW. Ta liczba jest generowana przede wszystkim przez instalacje prosumentów. Klienci coraz chętniej się na nie decydują, ponieważ można liczyć np. na atrakcyjne warunki finansowe. Nie ma przeszkód, by np. skorzystać z programu „Mój Prąd”. Maksymalna wartość dofinansowania wynosi aż 58 000 PLN. Poza tym wiele osób korzysta z przysługującej im ulgi termomodernizacyjnej. Ogólnie limit wynosi tutaj 53 000 PLN. Trzeba jednak zaznaczyć, że w małżeństwie kwota odliczenia przysługuje każdemu osobno. W związku z tym górny limit to aż… 106 000 PLN.

Panele fotowoltaiczne są korzystne dla otaczającego nas środowiska

Okazuje się, że po instalacji można liczyć nie tylko na dużo niższy rachunek za prąd. Wiele osób przekonuje się do tego zagadnienia, ponieważ energia słoneczna jest przyjazna środowisku.