Prąd dla firm – jakie taryfy są do dyspozycji przedsiębiorców?

Każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą staje przed wyborem taryfy energii. Najlepsza taryfa to taka, która została dostosowana do indywidualnych potrzeb danej firmy. Z innej taryfy będzie zatem korzystać małe przedsiębiorstwo, a z innej duża korporacja. Właściwie wybrana taryfa jest niezwykle kluczową kwestią, gdyż dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej, czyli płacenie mniejszych rachunków za prąd. Która zatem taryfa będzie najkorzystniejsza?

Prąd dla firm – jakie taryf są do dyspozycji przedsiębiorców?

W przypadku firm przyłączonych do sieci wysokiego napięcia przeznaczona jest taryfa energii A, natomiast dla tych przyłączonych do sieci średniego napięcia taryfa B. Z kolei firmy przyłączone do sieci niskiego napięcia korzystają z taryfy C. Zasada jest taka, że przedsiębiorstwa zużywające więcej energii elektrycznej korzystają zwykle z taryf A i B, a mniejsze z taryfy C. W przypadku każdej z tych taryf wyróżnia się jeszcze różne grupy taryfowe, a każda z nich ma swoje własne oznaczenie.

Najpopularniejsze taryfy energii elektrycznej dla firm

Wiele firm korzysta z całodobowej taryfy C11, która skierowana jest dla przedsiębiorstw przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. W przypadku taryfy jednostrefowej obowiązuje stała stawka cenowa za kilowatogodzinę przez całą dobę. Jeśli firma zaś jest przyłączona do sieci niskiego napięcia o mocy umownej większej niż 40 kW, to może skorzystać z taryfy całodobowej C21. Często wybieraną taryfą dwustrefowa jest taryfa C12a, która przeznaczona jest dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. W jej przypadku doba podzielona jest na dwie strefy z podziałem na godziny szczytowe i pozaszczytowe. Podobnie jest z taryfą C12b z tą różnicą, że występuje w jej przypadku podział na dzień i noc. Taryfa C23 jest z kolei taryfą trójstrefową, oferującą prąd dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej przekraczającej 40 kW. W jej przypadku doba podzielona jest na szczyt przedpołudniowy i szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny. Dla przedsiębiorstw przyłączonych do sieci średniego napięcia o mocy umownej większej niż 40 kW skierowana jest taryfa jednostrefowa B21 lub dwustrefowa B22. Jest także taryfa czterostrefowa B24 z podziałem na szczyt przedpołudniowy, szczyt popołudniowy, pozostałe godziny doby i godziny doliny obciążenia.