Dotacje na fotowoltaikę w zasięgu ręki

Możliwość uzyskania wsparcia finansowego na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych sprawia, że na inwestycję w odnawialne źródła energii decyduje się coraz więcej osób. W przypadku klientów indywidualnych można liczyć na dotacje na fotowoltaikę. Pozwalają one na sfinansowanie instalacji PV i szybszy zwrot z inwestycji. Na stronach rządowych można zapoznać się ze szczegółami dostępnych obecnie dotacji. Do głównych zaliczają się programy: Mój Prąd, Prosument 2 i Czyste Powietrze.

Jak można uzyskać dotacje na fotowoltaikę?

Największą popularnością cieszy się obecnie program dofinansowujący Mój Prąd, dzięki któremu możliwe staje się uzyskanie dotacji na nową instalację fotowoltaiczną. Bezzwrotna pomoc finansowa dotyczy maksymalnej kwoty 5000 złotych i przeznaczona jest wyłącznie dla osób fizycznych. Wielkość instalacji PV nie może przekraczać 10 kWp. Program Prosument 2 skierowany jest dla właścicieli budynków mieszkalnych jedno- lub wielorodzinnych. Mogą oni wnioskować o przyznanie dofinansowania na zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji fotowoltaicznych. Warunkiem jest wykorzystywanie ich wyłącznie do produkowania energii lub ciepła na potrzeby nieruchomości. Dotacja może dotyczyć 15 lub 30% dofinansowania. Maksymalny okres finansowania pożyczki lub kredytu wynosi 15 lat, a oprocentowanie 1%. Program Czyste Powietrze zakłada możliwość dofinansowania kosztów instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych w stu procentach w formie pożyczki, która dotyczyć będzie pozostałych kosztów kwalifikowanych. Maksymalny okres finansowania takiego zobowiązania wynosi 15 lat.

Alternatywne rozwiązania

Dotacje na fotowoltaikę nie są łatwe do uzyskania, cały proces wiąże się wieloma formalnościami. Nawet jeśli złożony wniosek zostanie odrzucony, osoby prywatne mogą skorzystać z niskooprocentowanego kredytu, które oferowane są przez instytucje bankowe w ramach projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Umowy są najczęściej podpisywane na kilkanaście lat. Mówić można też o finansowaniu fotowoltaiki za pomocą leasingu. Jest to opcja przeznaczona dla firm i rolników. Raty leasingu mogą zostać wrzucone w koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Leasingu na panele fotowoltaiczne udzielają popularne banki komercyjne.