Dla kogo taryfa C12B?

Biznesowy świat i gospodarka bywają bezlitosne dla małych i średnich przedsiębiorstw, dlatego te muszą szukać oszczędności praktycznie wszędzie. Przede wszystkim należy starać się oszczędzać na tak zwanych opłatach stałych, a więc między innymi na rachunkach za energię elektryczną. Po pierwsze należy przeanalizować plan taryfowy , ale również zastanowić czy bardziej opłacalna nie będzie też zmiana dostawcy prądu. Warto pamiętać, że plan taryfowy powinien być obecnie dostosowany do godzin pracy przedsiębiorstwa – jeżeli firma najwięcej energii zużywa w godzinach nocnych warto zastanowić się nad taryfą nocną, jak C12B.

C12B – co to takiego?
Taryfa C12B należy do tak zwanych taryf dwustrefowych, więc dzieli dobę na dwie strefy: dzienną i nocną. Strefa dzienna trwa w godzinach 6-13 i 15-22 – w tym czasie opłaty są wyższe, natomiast w strefie nocnej opłaty za energię elektryczną są dużo mniejsze, co pozwala przedsiębiorcom na duże oszczędności.
Taryfa nocna C12B jest idealna dla niewielkich firm pracujących w godzinach nocnych, a więc piekarni, drukarni, sklepów całodobowych czy hurtowni. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że C12B jest również nazywana taryfa niskiego napięcia o mocy umownej do 40kWh i tylko dla firm spełniających ten warunek taryfa nocna będzie odpowiednia.

Taryfa C12B – dlaczego warto?
Dzięki niższym stawkom w godzinach nocnych przedsiębiorstwa, które właśnie w tych godzinach zużywają najwięcej energii elektrycznej mogą w skali miesiąca zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych. Warto więc przeanalizować działanie firmy oraz obecne stawki opłat za prąd i zastanowić nad zmianą planu taryfowego na bardziej opłacalny. Jest szczególnie korzystne dla małych firm, w przypadku których ogromną część budżetu pochłaniają właśnie opłaty stałe, które jak widać można radykalnie zmniejszyć.