Prąd budowlany czy też może agregat?

Niezależnie od tego czy ktoś chce wybudować dom mieszkalny, budynek gospodarczy czy też garaż, konieczne jest uzyskanie prądu. Pojawia się zatem pytanie, czy rzeczywiście warto decydować się na prąd budowlany czy też może korzystniejszą opcją będzie generator prądotwórczy? Pod znakiem zapytania stoi też koszt prądu budowlanego.

Prąd budowlany czy też może agregat?
Wybór źródła zasilania budowy jest czymś, czego nie da się obejść i to nie niezależnie od tego czy chodzi o budowę domu czy też innego rodzaju budynku. Najczęściej Polacy decydują się jednak na prąd budowlany. Tutaj do dyspozycji są przyłącze tymczasowe lub docelowe. Te drugie może służyć już na stałe, a więc także po zamieszkaniu już w swoim nowym domu. Jest też druga opcja, a mianowicie agregat prądotwórczy. Jest to rodzaj urządzenia, które służy do wytwarzania energii elektrycznej, a zasilane jest paliwem. Niestety w praktyce zwykle okazuje się, że taka opcja jest droższym rozwiązaniem. Korzystniej będzie zatem udać się po prostu do najbliższego zakładu energetycznego.

Od czego zależy koszt prądu budowlanego?
Warto wiedzieć, że za założenie i podłączenie prądu budowlanego nie trzeba uiszczać żadnych opłat. Koszty pojawiają się dopiero wtedy, kiedy prąd budowlany jest zużywany. Ich wysokość zależy natomiast od wybranej taryfy, mocy umownej i sprzedawcy. Jeśli chodzi o wybór taryfy prądu budowlanego, to do dyspozycji są jednostrefowa C11 oraz dwustrefowe C12a i C12b. Jeśli większość prac przypada na godziny dzienne, to najkorzystniejszym wyborem będzie taryfa jednostrefowa. Z kolei przy największym zużyciu prądu w godzinach wieczornych i nocnych godna polecenia jest taryfa dwustrefowa.

Kolejną kwestią jest moc prądu budowlanego. Najlepiej, aby była ona nie za wysoka, aby nie doszło do konieczności ponoszenia zbyt wysokich kosztów za przekroczenie mocy umownej. Zaleca się skontaktować z elektrykiem w celu ustalenia potrzebnej dla danej budowy mocy. Jeśli chodzi zaś o wybór sprzedawcy prądu, to warto skorzystać z porównywarek online w celu zalezienia najkorzystniejszej dla siebie oferty.