Decyzja o zmianie sprzedawcy energii elektrycznej

Średnie zużycie energii elektrycznej w skali roku liczone jest w tysiącach złotych, a więc rachunki za prąd znacząco obciążają domowy budżet. Istnieje wiele sposobów na zredukowanie tych wydatków i to nawet bez konieczności zmniejszenia zużycia energii. Brzmi zbyt utopijnie? Okazuje się jednak, że jest to jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Nie trzeba wcale kupować żadnych nowych urządzeń czy też inwestować w jakieś specjalne systemy, gdyż czasem wystarczy zmienić dotychczasowego dostawcę prądu, aby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Jak zatem zmiana dostawcy prądu wygląda w praktyce?

Co widnieje na rachunku za prąd?

Każdy odbiorca energii elektrycznej ma w swoich fakturach zawarte dwie kluczowe informacje – dotyczące opłat za przesył i za energie elektryczną. Pierwsza opłata pobierana jest przez dystrybutora, którego nie można zmienić. Druga zaś opłata pobierana jest przez dostawcę prądu, którego można zmienić i to całkowicie bezpłatnie. Na taki krok zdecydowało się już tysiące osób w Polsce, dzięki czemu zredukowały one swoje rachunki za prąd. Warto tutaj zaznaczyć, że opłata za przesył jest stała i nie podlega negocjacjom cenowym. Jednakże inaczej to wygląda w przypadku opłaty za energię elektryczną, która to może mieć dowolny charakter. To od danego sprzedawcy prądu zależy, jaką będzie on pobierał opłatę za zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe czy firmę. W związku z tym możliwe jest znalezienie dostawcy prądu, który pobiera niższe marże czy też po prostu jego oferta jest bardziej atrakcyjna.

Decyzja o zmianie sprzedawcy energii elektrycznej

W przypadku chęci zmiany dotychczasowego dostawcy prądu należy dokładnie zapoznać się z dostępnymi ofertami. Uwagę zwrócić należy zarówno na oferowane stawki za kilowatogodzinę, jak również na dodatkowe opłaty. Zaleca się także wykonać orientacyjną kalkulacje cenową. Po wybraniu konkretnego operatora, przychodzi czas na podpisanie z nim umowy. Najlepiej sporządzić także pełnomocnictwo, czyli podpisać umowę z upoważnieniem, dzięki czemu wszelkimi formalnościami zajmie się w imieniu klienta jego nowy dostawca prądu.