Tańsza energia dla firm – taryfa C11 i C12

Każdy przedsiębiorca zakładający własną działalność gospodarczą staje przed wyborem taryfy prądu. Okazuje się, że wybór wcale nie musi być tak oczywisty i łatwy. Wszystko dlatego, że do dyspozycji są różne taryfy. Czy rzeczywiście ma to jakieś większe znaczenie? Dzięki właściwie dopasowanej taryfie można liczyć na spore oszczędności i jak nie trudno się domyślić, w przypadku firmy ma to duże znaczenie. W niektórych firmach rachunki za zużycie energii elektrycznej potrafią być horrendalnie wysokie, co niestety odbija się niekorzystnie na kondycji budżetu. Na jaką zatem taryfę się zdecydować?

Tańsza energia dla firm – taryfa C11 i C12
Przedsiębiorcy mają do dyspozycji taryfę jednostrefową C11 i dwustrefową, czyli C12, które dodatkowo dzielą się na taryfy C12a i C12b. W przypadku taryfy C11 obowiązuje przez 24h/dobę obowiązuje taka sama stawka za zużywany prąd i cieszy się ona największą popularnością wśród właścicieli niedużych przedsiębiorstw. Zwykle decydują się na nią firmy oparte na jednoosobowej działalności. Z kolei taryfa dwustrefowa C12 dzieli się na godziny szczytowe i te poza szczytem. W przypadku taryfy C12a w godzinach nocnych i poza szczytem, czyli od godziny 13.00 do 15.00, obowiązują niższe ceny za zużycie energii elektrycznej. Z kolei w taryfie C12b niższą stawką objęte są wyłącznie nocne godziny od 22.00 do 6.00. Warto jeszcze tutaj wspomnieć o innych wariantach, a mianowicie od taryfie C12w (niższa cena podczas weekendu) i C12r.

Taryfa C11 czy też C12 – która lepsza
Jeśli chodzi o taryfę jednostrefową, to sprawdzi się ona w przypadku przedsiębiorstw, gdzie największe zużycie prądu przypada na godziny szczytowe, a więc w dzień. Jeśli zaś istnieje możliwość ustawienia pracy na określone godziny czy też największe zużycie energii elektrycznej ma miejsce w godzinach poza szczytem, to warto skorzystać z taryfy C12. Jest to też korzystna opcja dla przedsiębiorstw pracujących całodobowo. Dzięki temu można znacząco przyczynić się do zmniejszenia rachunków za prąd w firmie. Warto wiedzieć, że zmiana obecnej taryfy nic nie kosztuje i każdy ma do tego prawo.