Tańsza energia dla domu? To możliwe!

Zapotrzebowanie na energię elektryczną cały czas rośnie, do czego zresztą wciąż przyczynia się dynamiczny postęp technologii. Niestety ceny za prąd nie maleją i w najbliższej przyszłości można się raczej spodziewać podwyżek niż jakichkolwiek obniżek. To wszystko sprawia, że ludzie zaczynają szukać sposobów na zaoszczędzenie swoich pieniędzy na zużyciu energii elektrycznej w codziennym życiu. Jak zatem płacić mniej?

Tańsza energia dla domu? To możliwe!
Okazuje się, że dla chcącego nie ma nic trudnego i rzeczywiście istnieją mniej lub bardziej skuteczne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na zużyciu energii eklektycznej. Jednym z nich jest zmiana dostawcy prądu. Obecnie nie ma żadnych problemów ze zrezygnowaniem z usług dotychczasowego dostawcy, a wybór jest spory. Wystarczy skorzystać z porównywarki internetowej, dzięki której można porównać ze sobą kilka ofert różnych sprzedawców prądu w celu znalezienia tej najkorzystniejszej dla siebie. Co więcej, zmiana dostawcy energii elektrycznej jest całkowicie bezpłatna i najczęściej wszystkimi formalnościami zajmuje się w imieniu klienta nowy sprzedawca. Dzięki takiemu rozwiązaniu w wielu przypadkach można liczyć na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu złotych rocznie.

Inną opcją jest zmiana dotychczasowej taryfy u tego samego operatora. Dla niektórych korzystniejszą opcją będzie taryfa jednostrefowa, a dla innych dwustrefowa. W pierwszym przypadku chodzi o stałą cenę energii elektrycznej przez całą dobę, a w przypadku taryfy dwustrefowej wyróżnia się droższe godziny szczytowe i tańsze godziny poza szczytem. W ten sposób można cieszyć się znacznie tańszym prądem w godzinach nocnych i przez dwie godziny wczesno-popołudniowe. Są nawet taryfy umożliwiające korzystanie z taniej energii elektrycznej przez cały weekend.

Co jeszcze pozwoli zaoszczędzić?
Osoby chcące zaoszczędzić na energii elektrycznej, z pewnością powinny zwracać uwagę na klasę energetyczną urządzeń i wybierać te oznaczone literą A oraz plusami. Bardzo ważne jest też racjonalne korzystanie z urządzeń AGD – nie uruchamiać ich w przypadku niepełnego załadowania, dostosować program pralki do wielkość wsadu czy też nie włączać za każdym razem pełnego czajnika elektrycznego. Warto również wyposażyć się w listwy zasilające z wyłącznikiem i całkowicie odłączać od źródła prądu nieużywane urządzenia.