Rynek energii – co trzeba o nim wiedzieć?

Nieustannie rosnące ceny za energię elektryczną dobijają każdego z nas. Niektórzy muszą szukać dodatkowych oszczędności tylko po to, by zapłacić rachunek za prąd. Co gorsza, wydaje się, że trend rosnących cen nie minie szybko i w kolejnych latach również będzie tak to wyglądać. Niektórzy szukają innych rozwiązań, dzięki którym można obniżać rachunki, jednak nie zawsze jest to możliwe. Rynek energii daje jednak pewne możliwości i chcąc przybliżyć obecną sytuację, postanowiliśmy sprawdzić jak to wygląda.

Sposoby na obniżkę energii elektrycznej

rynek energii

Nie ma co ukrywać, że są sposoby, dzięki którym można obniżyć ceny energii elektrycznej. Najprostszym jest montaż paneli fotowoltaicznych, aczkolwiek w tej sytuacji mówimy o i tak niemałym wydatki, który trzeba ponieść. Co prawda można uzyskać dofinansowanie, jednak nigdy nie będzie to rekompensata za tak duży wydatek. Nie można zapomnieć o tym, że jest to rozwiązanie tylko dla właścicieli domków bądź budynków gospodarczych, ponieważ nie da się ich zainstalować na dachach bloków, więc ten sposób jest niedostępny dla większości Polaków, którzy mieszkają właśnie w blokach. Inną opcją jest jeszcze wyłączanie wszelkich urządzeń z prądu i ograniczenie ich działania do minimum. Jest to skuteczne, chociaż nużące, czasochłonne i jakoś mocno nie obniżające rachunków.

Zmiana operatora energii elekrycznej

Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z tego, jak działa nasz dostawca prądu, można skusić się na zmianę operatora. Zapewne niewielu o tym wie, ale rzeczywiście jest taka możliwość i co więcej, nie poniesiemy żadnych opłat z tego tytułu. Warto zatem zainteresować się tematyką cen prąd, ponieważ ten krok może sprawić, że zaoszczędzimy trochę pieniędzy, a nie jest to skomplikowana operacja. Jeżeli wiemy, że w najbliższym czasie kończy nam się umowa, to można podpisać nową z innym dostawcą i tym samym zapewnić sobie ciągłość dostaw prądu. Rynek energii elektrycznej jest dość bogaty w operatorów, więc popisanie nowej umowy będzie wskazane. Okres wypowiedzenia umowy trwa przeważnie miesiąc. Następnie trzeba zawrzeć umowę z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego, który trzeba poinformować o zmianie dostawcy. Na samym końcu pozostaje tylko dostosowanie licznika oraz rozliczenie końcowe z poprzednim dostawcą. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://eon.pl/dla-biznesu/firmy-i-instytucje/baza-wiedzy/artykuly/rynek-energii-w-polsce.