Ministerstwo Energii stworzyło plan rozwoju elektromobilności w Polsce, zatytułowany „Energia dla przyszłości”. Choć wiele podmiotów twierdzi, że to kropla w morzu potrzeb – to zdecydowanie krok na przód w stosunku do sytuacji z poprzednich dekad. Na jakim etapie jest elektromobilność w naszym kraju?
Czym jest elektromobilność?
Mianem elektromobilności określa się ogół zagadnień związanych z użytkowaniem pojazdów (nie tylko samochodów), które są zasilane energią elektryczną. To oznacza, że na nowoczesną elektromobilność w Polsce składają się pojazdy, jak i połączona z nimi infrastruktura czy technologie.
Tematyka samochodów elektrycznych i hybrydowych w Polsce wciąż jest stosunkowo mało znana. Dlatego też w opinii wielu Polaków pojawiają się wypowiedzi, które nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością.
Czy samochód elektryczny jest drogi?
Utarło się przekonanie, że samochody elektryczne są bardzo drogie. Wynika to prawdopodobnie z faktu, ze zarówno silniki w pełni elektryczne, jak i hybrydowe, są stosunkowo nowe na rynku, w związku z czym kilkuletnie samochody są dość drogie. Jeśli jednak porówna się je do analogicznych roczników pojazdów zasilanych paliwami stałymi, okazuje się, że ceny nie różnią się znacząco. Warto przy tym nadmienić, że późniejsza eksploatacja auta elektrycznego jest znacznie tańsza w stosunku do pojazdów na benzynę, gaz czy ropę. Ładowanie pojazdu jest znacznie niższym kosztem od jego tankowania.
Elektromobilność a ekologia
Część osób podnosi, że mimo teoretycznej ekologii idącej za pojazdami elektrycznymi, w praktyce zatruwają one środowisko. Przeciwnicy samochodów zasilanych prądem twierdzą bowiem, że zużyte akumulatory to znaczna emisja CO2 do środowiska naturalnego. Podczas gdy trudno nie zgodzić się z argumentem dotyczącym szkodliwości zużytych akumulatorów, brak emisji w trakcie eksploatacji pojazdu sprawia, że są one znacznie bardziej przyjazne dla środowiska od tradycyjnych aut. Dzięki samochodom elektrycznym, mamy szansę realnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego i poprawić go.