Czym charakteryzuje się taryfa G11?

Wiele osób nawet nie zastanawia się nad tym, z jakiej taryfy prądu korzysta, a jest to niezwykle istotna kwestia. To właśnie dzięki dopasowaniu taryfy do swoich indywidualnych potrzeb możliwe jest odnotowanie mniejszych lub większych oszczędności. Czasami wybór taryfy dwustrefowej okazuje się być bardziej opłacalny niż korzystanie z najpopularniejszej taryfy jednostrefowej. Możliwe jest bowiem zaplanowanie największego poboru energii elektrycznej na godziny wieczorne i nocne, w tańszej strefie taryfy G12. Jeśli jednak prąd jest zużywany przez cały dzień, korzystniej jest pozostać przy taryfie G11. W jej przypadku nie trzeba martwić się o zmiany stawek cenowych.

Czym charakteryzuje się taryfa G11?

Taryfa G11 jest najczęściej wybieraną taryfą w Polsce i korzysta z niej większość indywidualnych odbiorców. Jest to taryfa jednostrefowa, w przypadku której obowiązuje jedna stała stawka za kilowatogodzinę przez całą dobę. Nie ma zatem podziału na strefę tańszą i droższą. Niezależnie zatem od tego, na jakie godziny w ciągu dnia czy tygodnia przypada największy pobór prądu, stawka za kWh pozostaje niezmienna. Jest to zatem taryfa uniwersalna.

Dla kogo jest taryfa jednostrefowa G11?

Taryfa G11 dedykowana jest przede wszystkim gospodarstwom domowym z mocą umowną nieprzekraczającą 40 kW, w przypadku których korzystanie z prądu jest nieregularne – trudno jest określić konkretne godziny największego zużycia energii elektrycznej. Mogą zatem korzystać z niej również odbiorcy w postaci hospicjum, domu dziecka, klasztoru, plebani, akademika czy przedstawicielstwa dyplomatycznego.

A co z firmami?

Chociaż taryfa G11 przeznaczona jest przede wszystkim dla klientów indywidualnych, to niektóre firmy również mogą z niej korzystać. Jest to świetna opcja dla osób pracujących w domu, które mają zarejestrowaną działalność, ale nie prowadzą rozliczeń z klientami ani też niespotykających się z nimi w swoim domu. Wówczas nie trzeba wybierać taryfy dla firm, ale można pozostać przy taryfie dla domu. Rozwiązanie to sprawdzi się dla osób pracujących w godzinach dziennych i wykorzystujących sprzęt elektroniczny w postaci komputera i urządzeń drukujących.