Fotowoltaika: czy zawsze jest opłacalna?

Jest coraz więcej osób inwestujących w instalacje fotowoltaiczne, jednak wciąż nie brakuje tych sceptycznie nastawionych do odnawialnych źródeł energii. Cześć z tych osób nie jest pewna co do opłacalności zielonej energii. Ta obawa wynika w dużej mierze po prostu z niewiedzy, jednakże rzeczywiście w pewnych sytuacjach niekoniecznie fotowoltaika okazuje się być opłacalna. Dlatego też do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Kiedy zatem fotowoltaika okazuje się być opłacalna, a kiedy niekoniecznie?

Fotowoltaika zawsze opłacalna?

Inwestowanie w systemy fotowoltaiczne z pewnością wiąże się z licznymi korzyściami. Można do nich zaliczyć chociażby niezależność energetyczną, znaczące obniżenie rachunków za prąd czy też nieszkodzenie środowisku naturalnemu. Do tego dochodzi jeszcze możliwość otrzymania wsparcia finansowego na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej oraz preferencyjnego kredytu. Co więcej, można odsprzedać nadwyżki prądu wygenerowane przez instalację czy też odesłać je do sieci energetycznej, po czym ponowne pobierać prąd w razie wystąpienia takiej potrzeby. Nie zmienia to jednak faktu, że nie w każdym przypadku wydajność paneli słonecznych będzie satysfakcjonująca. Jeśli dany użytkownik nie płaci dużych kwot za zużycie energii elektrycznej, to taka inwestycja jest praktycznie niezasadna. Ponadto zużywając niewiele prądu, potrzeba małej instalacji fotowoltaicznej, a to wiąże się w praktyce z wyższymi kosztami.

Kiedy jeszcze fotowoltaika może się nie sprawdzić?

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne zwraca się po dłuższym czasie, liczonym w latach. Dlatego też nie warto się na nią decydować, planując przeprowadzkę. Problemem jest także za duże zacienienie, co wpływa w mniejszym lub większym stopniu na spadek wydajności całej instalacji.

W związku z tym przed zdecydowaniem się na panele fotowoltaiczne, należy wykonać analizę otoczenia, aby określić rzeczywistą opłacalność w fotowoltaikę w danym miejscu zamieszkania. Nie jest również dobrym rozwiązaniem inwestowanie w panele słoneczne, jeśli mogą być one zamontowane jedynie na północnej stronie dachu. Z budową systemu fotowoltaicznego należy się także wstrzymać w przypadku planowanej wymiany dachu.